
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 1 A |
| Dropout Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.1 %/V |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09235
Ext.Price$0.09235
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09235 | $0.09235 |
| 10 | $0.08208 | $0.82080 |
| 50 | $0.07296 | $3.64800 |
| 100 | $0.06429 | $6.42900 |
| 500 | $0.05665 | $28.32500 |
| 1000 | $0.05376 | $53.76000 |
| 3000 | $0.05102 | $153.06000 |
| 5000 | $0.04841 | $242.05000 |
